środa, 27 lutego 2019

Informacje o Polakach walczących w armii carskiej w I wojnie światowej

      Rosyjski portal Памяти героев Великой войны 1914–1918 годов (Pamięci bohaterów Wielkiej wojny lat 1914-1918 https://gwar.mil.ru/heroes/) zawiera informacje o wydarzeniach I wojny światowej, o żołnierzach walczących w armii carskiej, a także skany dokumentów tychże żołnierzy. Na front zmobilizowani zostali między innymi Polacy mieszkający w zachodnich guberniach. Dlatego jeśli nasi przodkowie pochodzą z tych rejonów, warto sprawdzić, czy na portalu znajdują się o nich jakieś informacje. 
     Strona sporządzona jest oczywiście w języku rosyjskim. Szukać można po nazwisku (trzeba wpisać nazwisko cyrylicą), po dacie urodzenia, albo namapie zaznaczyć rejon zamieszkania osób, których szukamy. W efekcie można uzyskać takie informacje jak: imię ojca (wskazuje na to patronimikum), miejsce urodzenia, miejsce służby, funkcja w wojsku i dokumenty mówiące o losie wojennym żołnierzy (np. czy ranny, przepadł bez wieści lub wzięty do niewoli).
     Zachęcam do sprawdzenia zasobów tego portalu. Mnie udało się znaleźć nazwisko Męża (gubernia Warszawska) i nazwisko mojego Dziadka (gubernia Chełmska). Teraz tylko trzeba odszukać te osoby w drzewie genealogicznym!

Lista uczestników Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie, które było walką o odzyskanie niepodległości, rozpoczęło się 27.12.1918r. i trwało do 16.02.1919r. Na stronie www.powstancywielkopolscy.pl znajduje się lista jego uczestników, która zawiera ponad 80 tys. osób. Aby odszukać daną osobę należy wpisać nazwisko lub nazwisko i imię. Po wyświetleniu listy znalezionych nazwisk i wybraniu konkretnej osoby wyświetlą się szczegółowe informacje, takie jak: data urodzenia i zgonu, miejsce pochówku, jednostka i stopień wojskowy, dodatkowe uwagi i źródła, skąd pochodzą dane informacje. Realizatorem projektu było Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo".
Warto sięgnąć do tej listy i sprawdzić, czy ktoś z naszej rodziny brał udziału w Powstaniu Wielkopolskim!

Kawa i pierwsze europejskie kawiarnie

Kawa była ważnym napojem w Imperium Osmańskim, a kawiarnie były miejscem, gdzie się spotykano i wymieniano myśli. Po zdobyciu Kamieńca Podolskiego (1672r. - Porta zajęła Podole należące do Rzeczpospolitej Obojga Narodów) i wprowadzeniu administracji osmańskiej, utworzono między innymi kawiarnie. Około roku 1681 istniało ich w Kamieńcu aż 10. Obyczaj przesiadywania w kawiarniach przeniósł się do Europy. W 1671r. powstała kawiarnia w Paryżu, a w 1683r. w Wiedniu, którą założył polski kupiec Jerzy Franciszek Kulczycki, posłaniec z oblężonego w 1683 r. Wiednia. Między innymi jako nagrodę wybrał lub otrzymał worki z dziwnym ziarnem, które przez innych uznane zostały za paszę dla wielbłądów. Były to ziarna kawy. W swojej kawiarni Kulczycki wprowadził słodzenie kawy miodem, cukrem i dodawał mleka, gdyż gorzka i cierpka kawa nie wzbudzała początkowo zainteresowania. 
Kawa do dziś, w różnych odsłonach smakowych, podbija nasze serca!

Źródło: D. Kołodziejczyk, "Podole pod panowaniem tureckim. Ejalet Kamieniecki 1672-1699", s.185.
H. Widacka, "Jerzy Franciszek Kulczycki - założyciel pierwszej kawiarni w Wiedniu", wilanow-palac.pl.
Obraz "A Coffee House. Constantinople" Amadeo Preziosi.

Książkowo

  Cmentarz Łyczakowski we Lwowie w latach 1786-1986  autor: Stanisław Sławomir Nicieja Cmentarz Łyczakowski we Lwowie powstał w 1786 roku....